ks. Krzysztof Porosło
Przez to święte namaszczenie...
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07, lipiec-sierpień 2013
W tym wakacyjnym numerze „Mszy Świętej” kończymy cykl artykułów z działu „ABC liturgii” poświęcony naturalnym znakom w liturgii i odpowiadającym im naczyniom liturgicznym. Równocześnie po ponad 2,5 roku obecności na łamach miesięcznika jest to okazja do półrocznego autorskiego „urlopu”, związanego z podjęciem nowych obowiązków duszpasterskich.
Ostatni artykuł cyklu jest kontynuacją poprzedniego, poświęconego olejom świętym. Liturgia rzymska zna trzy rodzaje świętych olejów: olej chorych, olej katechumenów i olej krzyżma świętego. W zwyczajnych sytuacjach obrzęd błogosławienia wszystkich olejów ma miejsce w Wielki Czwartek w czasie Mszy Krzyżma i dokonuje go biskup diecezji.
Olej katechumenów (oleum catechumenorum), inaczej nazywany olejem egzorcyzmu, służy do namaszczenia katechumenów, czyli przygotowujących się do przyjęcia chrztu świętego. Obecnie jego zastosowanie jest określane przez Konferencje Episkopatu. W Polsce uznano, że stosuje się go wyłącznie w obrzędach chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych, nie ma natomiast namaszczenia w obrzędach chrztu dzieci. Tradycyjnie w liturgii rzymskiej namaszczano znakiem krzyża klatkę piersiową i barki. Obecnie pozostawiono to według uznania. W liturgiach wschodnich namaszcza się całe ciało. W modlitwie błogosławieństwa olej jest nazwany symbolem siły, który udziela męstwa potrzebnego do głębszego rozumienia Ewangelii i podejmowania trudów chrześcijańskiego życia. (...)